A kerület baloldali érzelmű lakói előtt bizonyára ismert, hogy a szabadság magyarországi híveinek összefogására, a gyűlölet, a kirekesztés ellen hozták létre 2008-ban a Magyar Demokratikus Chartát. Ma már a demokrácia megvédése a tét, s a Chartának, amely nem párt, hanem egy olyan szerveződés, amely széles palettán védi a demokráciát, az alkotmányt és az emberi szabadságjogokat, a jelenlegi kormánnyal szemben kell megvédenie ezeket az értékeket.
Minden látszat ellenére sokan vagyunk, akiknek fontos a ’89–90-ben megszerzett szabadság, az akkor kialakított demokratikus rendszer, az embertársainkat elfogadó, befogadó légkör: a Charta tagjai már több mint tízezren vannak. Közülük számosan érezték úgy, hogy nem elég a Charta céljaival való szimpatizálás, tenniük kell valamit, s amit tenni tudnak, az az érvelés, demonstrálás, megjelenés, ellenállás a törvényes keretek között. Ezért kezdeményezték tavaly novemberben Charta-klubok alakítását szerte az országban. Az elsők között alakult meg a Magyar Demokratikus Charta 11-dik kerületi klubja, a Charta11. Ez Budapesten jelenleg a legnagyobb létszámú Charta-közösség, 80 tagja van. A Klub megalakulásáról az Újbuda újság csak február 9-i számában tette közzé a még novemberben eljuttatott közleményt.
A Klub tagjai havonta egyszer találkoznak a Tető Galériában: a klubesteken meghívott vendégüknek tesznek fel kérdéseket, az elhangzottakhoz hozzáfűzik véleményüket, de mód nyílik a kötetlen beszélgetésre is. A klub levelezési listája jó alkalmat kínál arra, hogy a személyes találkozások közötti időszakokban a tagok megvitassák a klubestek témáit, a jelenségeket, kifejtsék ötleteiket a napi és távlatos témákkal kapcsolatban.
December 2-án Bauer Tamás volt a Klub vendége, kérdésekre válaszolva gazdasági, politikai és társadalmi helyzetelemzést tartott. Kifejtette, hogy a jelenlegi gazdaságpolitika elhibázott, szembe megy Európával és azokkal a trendekkel, amelyek az európai országokban uralják a gazdasági válságból való kilábalás politikáját.
A januári meghivottak P. Szűcs Julianna, a Mozgó Világ főszerkesztője és Vitányi Iván voltak, mindketten a Charta alapítói közé tartoznak. Vitányi Iván nagyívű áttekintése a magyar társadalom politikai, gazdasági és szociális fejlődéséről a Habsburg kortól napjainkig, hátterül szolgált a mai magyar valóság jobb, mélyebb megértéséhez. Az előadó szerint idehaza még mindig félfeudális rendszer van, a lakosság jelentős része igényli az "uralmat", a demokrácia még idegen. Kifejtette, hogy a Charta klubok, a Demokratikus Koalíció és a Demokrata körök kívánatos együttműködése lehet egy jó kiindulópont a társadalom megmozdítására. Az összefogás személyes meggyőzéssel, "házról-házra" történhet ebben a helyzetben, s igyekeznünk kell minél több fiatalt megnyerni a demokráciának.
A Klub februári vendégének, Molnár Gyulának előadása általános helyzetelemzést és a kerületi ügyeket is magába foglalta. Ő is kiemelte az összefogás fontosságát: szerinte Orbán-ellenes ellenzéki ligára van szükség, s ebben nagy szerepet játszhat a 40 százalék körüli bizonytalan szavazó-réteg minél nagyobb hányadának megnyerése. Már most készülni kell a 2014-es választásokra, s a 30 százaléknyi szocialista, liberális érzelmű embert kell meggyőzni, hogy menjenek el szavazni. Volt polgármesterünk beszélt még saját helyzetéről a párton belül, az önkormányzati választásokon elszenvedett vereségének okairól, az ellene folytatott lejárató kampányról, az ügyészségi beavatkozásról. Részletesen megvilágította a Kopaszi-gát téma előzményeit, hátterét, történéseit, a vádaskodások alaptalanságát.
A legutóbbi, március 5-i Klubest vendége Németh Péter, a Népszava főszerkesztője szomorú képet adott a balliberális sajtó helyzetéről. Hiába növekszik a Népszava, a 168 óra eladott példányainak száma, e lapok hirdetések és támogatók híján egyre kilátástalanabb anyagi helyzetben vannak. Nemcsak az állami cégek megrendeléseit vesztették el, a magánvállalkozások is félnek hirdetéseket itt feladni. (Ki gondolta volna ezt a 90-es fordulat után!) A balliberális nagyvállalkozók más módon sem támogatják ezeket az orgánumokat. Miközben az elmúlt 8 évben a jobboldal egész médiabirodalmat épített fel, a balliberális oldal sem anyagi sem más figyelmet nem fordított és ma sem fordít a hozzá közeli médiára. A Népszava végveszélyben van, dolgozóinak már két hónapja nem tud fizetést adni. Németh Péter szerint a lap számára elsősorban úgy tudunk segítséget nyújtani, ha minél többen előfizetünk rá, vagy példányonként megvásároljuk. Bizonytalan a Klubrádió sorsa is, az ATV vezetésében bekövetkezett változás pedig eddig azt eredményezte, hogy ismert arcok tűntek el a képernyőről.
A Charta11 Klub tagjai a maguk szerény eszközeivel próbálnak segíteni a baloldali médiának, 70 ezer forintot gyűjtöttek össze a Klubrádió Szabad sáv alapítványának, s ugyancsak 70 ezer forintot nyújtottak át a Népszava részére Németh Péternek.
A következő klubösszejövetel április 7-én, csütörtökön 18 órakor lesz a Tető Galériában. Vendég: Petschnig Mária Zita (akadályoztatása esetén Török Zsolt szóvivő).
Klubtagnak a következő imélcímen lehet jelentkezni: charta.bp11@gmail.com
galeatus
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Trackbackek, pingbackek:
Trackback: Gyorshír: Hibásan másoltak be pár cikkelyt az Alkotmányba 2011.03.10. 19:50:52
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.