MSZP

MSZP



HALLASD A HANGOD



CSATLAKOZOM!



MSZPUJBUDA@GMAIL.COM

1119 Mérnök utca 40.

NYITVA TARTÁS:

Hétfő-Csütörtök 9:00-16:00
Péntek 9:00-13:00

TELEFON:

+36(1)3710022
+36(1)2042806

1114 Bartók Béla út 19.

NYITVA TARTÁS:

Csütörtök 16:00-19:00

TELEFON:

+36(1)4666235

1118 Kaptárkő utca 8.

NYITVA TARTÁS:

Hétfő és Csütörtök 16:00-19:00

TELEFON:

+36(1)2471711

KÉPVISELŐK

Szabó Vilmos Minden hónap utolsó keddjén 17 órakor 1114 Bartók Béla út 19.-ben fogadóórát tart.

Dr. Józsa István minden hónap utolsó csütörtökén 17-19 óra között a 1118 Kaptárkő utca 8.-ban fogadóórát tart.

dr. Bács Márton kerületi frakcióvezető e-mailen fogadja kérdéseit: bacs.marton@ujbuda.hu

Farkasné dr. Kéri Katalin minden hónap második szerdáján 18:00-20:00 között a Lágymányosi Közösségi ház Kőrösi József utca 17.-ben fogadóórát tart.

Vécsei Éva minden hónap első csütörtökén 16:30-17:30 között a Keveháza utcai Óvodában Keveháza utca 4.-ben fogadóórát tart.
e-mailen fogadja kérdéseit: vecseieva.mszp@freemail.hu

Veresné Krajcár Izabella minden hónap utolsó csütörtökén 17:00-19:00 között a 1118 Kaptárkő utca 8.-ban fogadóórát tart.
e-mailen fogadja kérdéseit: krajcar.izabella@ujbuda.hu

Budai Miklós minden hónap második csütörtökén 17:00-tól a Napraforgó Óvodában a Bikszádi utca 57-59-ben fogadóórát tart.

2011.03.07. 20:18 mszpujbuda

Sóder Manci

Persze csak később, már az Országgyűlési Könyvtárba egyetlen olvasni járó gázszerelőként tudtam meg, hogy a régi regulának megfelelően a Parlament törvénybe foglalta háláját Horthy Istvánnak, kinek „…vérét felitta a szomjas orosz föld.”

Még a háború alatt elkezdődött a hősi emlékmű megépítése a Citadella déli bástyájánál. A legenda szerint a delnő egy propellert szorongatott volna, s a mellékalakok nem a nácizmus, hanem a kommunizmus sárkányából szorították volna ki az utolsó szuszt…

Legalábbis így hallottam a Taknyos Varjúban – leánykori nevén a Rétisas vendéglőben – a szőlőlugas alatt.  Gál bácsi, a zöldséges vitte a szót, s mi alig hét éves gyerekek a szembeni Törekvés pályáról érkeztünk szódázni a stopliszedés után. A szertáros nevére már nem emlékezem, de időnként elkapott minket, a gazdagréti ratkós bitangonkat, a három Misit, Jánost, Robit, Ernőt, Miklóst és a csajokat, hogy a leszakadt stoplikat csatárláncban tíz perc alatt kibogarásszuk helyette a fűből. Aztán jött a szóda, s a csudálkozás, miképp fut a duma arany délutánokon, Kelen földjén, a nagyok között.

Akkor hallottam először Mancit pertuban emlegetni, meg hogy a nagy szobrász bizonyára alaposan végigtapogathatta az a szép, erős, bő hozamúnak ígérkező lányt, akiről még így bronzban is úgy süt a meleg hús igézete. Aztán lassan megértettük mi kicsi gyermekek, hogyan alakult át a megbízás, s lett a kormányzófi helyett – a szemfüles Vorosilov személyes döntése alapján (?) – a felszabadítás emlékműve az, ami kerületünk legmagasabb pontja. Vagy a felszabadítónak, hiszen néhány évvel később az elől álló cirill betűket bogarászva –  mint ötödikes díszőrséget álló úttörő – erre jöttem rá.

Bárhogyan volt, az a helyzet, hogy ez a szobor a Regős utca - s még hány másik utca - tengelyében áll, s régebben, amíg nem annyi pénzt loptak ki a tűzijátékból, mint manapság, s a rakétákat jóval a Gellért hegy fölé lőtték, mi a házunk előtt állva kilométerekről néztük hogyan ég be Manci sötét kontúrja a felfénylő horizontba. Jelentett és még mindig jelent valamit, éppen mert a Vörös Hadsereg kapitánya már a Szoborparkban árválkodik, s nem a Szabadság géniuszát vigyázza, kinek kezében a pálmaág oly praktikus, mivel így lehet a kisplasztikai változatokat sörnyitónak is használni. Máig nem tudom, miért hívta Gál zöldséges Sóder-nek a Mancit, aki e zavaros ötven év alatt az én szabadságom szobra (is) lett. Miként a Hősök-terén, a félkörív tetején valójában nem kocsik, hanem elvont fogalmak száguldanak a végtelen időnek.

Azaz funkciója és jelentése sok fordulót vett, átalakult és letisztult. Kibírta. Mert jó szobor és jó helyen áll. Talapzata még másnak épült, s az Epreskert néhány szobra is beleolvadt, tehát részben pusztítás útján született. Mégis. Én kisgyermekként ennek a szobornak a történetén át értettem meg, milyen bonyolult dolog a szabadság, s a jelképek tágas birodalma. Ez a szobor ebben a formában az enyém.

Jó hogy ott áll. Érdemes volna megvédenünk. Legyen egy hely, ahová felnézve, lélekben összegyűlve együtt lehetünk mi, szabadságszerető emberek.

Gál bácsi, a zöldséges egyébként súlyproblémákkal küzdött, s a söröskorsót felemelve így zárta le a kocsmai szemináriumot;

-Amíg évente fel tudok oda menni, addig nincs nagy baj!

Önök mikor voltak utoljára látogatóban a Szabadságnál?

Miurnusz

Szólj hozzá!

Címkék: helytörténet


A bejegyzés trackback címe:

https://mszpujbuda.blog.hu/api/trackback/id/tr282719658

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása